Katalog zabawek

w edukacyjnym parku wodnym HYDROFUN

Poniżej znajdziesz dokładne opisy wykorzystywanych w parku wodnym zabawek hydrotechnicznych. Zachęcamy do zgłębienia tematu.

Koło młyńskie

Koło młyńskie (inaczej koło wodne) to jedna z najstarszych, bo stosowana od III wieku p.n.e. konstrukcja wykorzystująca siły natury. Z uwagi na dość prostą budowę, używana była jeszcze w wieku ubiegłym.

Dowiedz się więcej

Śruba Archmiedesa

Śruba Archimedesa, nazywana również turbiną ślimakową to jeden z wynalazków przypisywanych Archimedesowi, choć w rzeczywistości jego korzenie sięgają już starożytnego Babilonu.

Dowiedz się więcej

Zastawka

Zastawka to rodzaj zapory wodnej zamykającej przepływ wody wzdłuż kanału, dzięki czemu powoduje jej spiętrzenie na niewielkiej wysokości około 1 m. Tego rodzaju urządzenia gwarantują zatrzymanie nadmiernego odpływu wody lub jej piętrzenie na rowach o szerokości 2–4 m. Na szerszych rowach, o silniejszym przepływie lub wyższych piętrzeniach, konstrukcja jest dodatkowo wzmacniana.

Dowiedz się więcej

Turbina Peltona

Pomysłodawcą urządzenia jest Amerykanin Lester A. Pelton, który ideę działania turbiny zaczerpnął z koła wodnego.

Dowiedz się więcej

Abisynka

Wąskorurowa pompa abisyńska stanowi źródło wody zasilające Edukacyjny Park Wodny HYDROFUN. Jej zasoby w miarę potrzeby uzupełniane są z rury doprowadzonej z układu technologicznego. Jest ona w stanie pobierać wodę z głębokości 5 do 7 m za pomocą studni zlokalizowanej pod urządzeniem.

Dowiedz się więcej

Pompa grzybkowa

Pompa grzybkowa stanowi jedno ze źródeł zasilających kanały oraz urządzenia zlokalizowane na powierzchni Edukacyjnego Parku Wodnego HYDROFUN. Jej moc jest odpowiednio dobrana do pożądanej wydajności i wysokości podnoszenia. Podstawę urządzenia stanowi zawór służący do regulacji dostępu wody.

Dowiedz się więcej

Domek deszczowy

W czasach kryzysu klimatycznego coraz częściej dotykają nas długotrwałe okresy suszy, ale także dokuczliwe deszcze nawalne. Jednocześnie w wyniku zmian klimatu zasoby wodne ulegają coraz drastyczniejszemu zmniejszeniu.

Dowiedz się więcej

Umów się na prezentacje Edukacyjnego Parku Wodnego HYDROFUN

Masz jakieś pytania dotyczące HYDROFUN?
Zachęcamy do kontaktu!