Katalog zabawek

Koło młyńskie

w edukacyjnym parku wodnym HYDROFUN

Koło młyńskie (inaczej koło wodne) to jedna z najstarszych, bo stosowana od III wieku p.n.e. konstrukcja wykorzystująca siły natury. Z uwagi na dość prostą budowę, używana była jeszcze w wieku ubiegłym.

Jak działa koło młyńskie?

Zasada działania urządzenia opiera się na wykorzystaniu energii przepływu lub spadku wody oraz przekształceniu jej w energię kinetyczną ruchu obrotowego. W Edukacyjnym Parku Wodnym HYDROFUN energia potencjalna wody to rezultat różnicy poziomów zwierciadła wody w kanale dopływowym a zwierciadłem wody w kanale odpływowym. Koło młyńskie składa się z dużego koła wodnego, na którym zamontowane są łopatki tworzące powierzchnię napędową. Spływający strumień wody napiera na łopatki, a te wprowadzają w ruch zamontowane koło.

Początkowo koło wodne stosowano w celu dostarczania wody i nawadniania, z czasem zaczęto go używać do przemiału ziarna na mąkę i kaszę oraz napędzania miechów i ciężkich młotów lub pił stosowanych w tartakach. W Edukacyjnym Parku Wodnym HYDROFUN jest ono instalowane w specjalnie do tego zaprojektowanym miejscu wzdłuż kanału otwartego lub bezpośrednio za jednym ze źródeł wody. W planie należy również przewidzieć odpowiednią ilość miejsca umożliwiającego korzystanie z urządzenia.

Na czym polega instalacja koła młyńskiego?

Podczas montażu wzdłuż kanału wymagane jest zachowanie odpowiedniego spadku przed oraz za urządzeniem, który wymuszać będzie przepływ strumienia wody. Podpory wału koła młyńskiego montowane są tutaj na brzegu kanału odpływowego, tak by odległość od jego krawędzi umożliwiała dopływ strumienia wody do łopatek.

W przypadku instalacji urządzenia za źródłem wody, koło młyńskie jest montowane na wcześniej przygotowanym fundamencie o wymiarach dostosowanych do gabarytów urządzenia na wysokości brzegów kanału odpływowego. Z kolei dopływ musi być usytuowany w takim miejscu, aby woda spływała bezpośrednio na łopatki koła.

Koło zbudowane jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, a najczęściej stosowane materiały wykończeniowe to w zależności od preferencji klienta drewno, płyta HDPE, powłoka polimocznikowa, sklejka wodoodporna lub tworzywo sztuczne.

Koło
młyńskie

Wymiary urządzenia

Wysokość: 1,01 m

Szerokość: 0,78 m