Katalog zabawek

Śruba Archimedesa

w edukacyjnym parku wodnym HYDROFUN

Śruba Archimedesa, nazywana również turbiną ślimakową to jeden z wynalazków przypisywanych Archimedesowi, choć w rzeczywistości jego korzenie sięgają już starożytnego Babilonu.

Historia śruby Archimedesa

Współczesna historia urządzenia przypada na wiek XIX oraz Francję, gdzie stosowano je jako koło wodne. W wieku XX zaczęto używać śruby Archimedesa jako turbiny, a obecnie stosuje się ją jeszcze w niewielkich elektrowniach wodnych na ciekach rzecznych. W Polsce śrubę Archimedesa znajdziemy m.in. w minielektrowni Goryń, zbudowanej na jazie na rzece Radomce w 2011 r., ale także w Luboszycach, Zygmuntowie czy Bielsku-Białej.

Jak zbudowana jest śruba Archimedesa
w Edukacyjnym Parku Wodnym HYDROFUN?

To jedno z ciekawszych urządzeń montowanych w Edukacyjnym Parku Wodnym HYDROFUN, które służy do podnoszenia wody i innych cieczy oraz substancji sypkich. Podnośnik zbudowany jest tutaj ze śruby umieszczonej pomiędzy dolnym zbiornikiem wody a górnym kanałem odpływowym. Aby przepływ był możliwy, ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku kanału odpływowego. Podczas pracy dolny koniec śruby musi być zanurzony na głębokości, która umożliwia pobieranie wody. Przepływ wody przez urządzenie rozpoczyna się w momencie wprawienia w ruch obrotowy korby zaopatrzonej w uchwyt. Ruch ten powoduje pobieranie wody z dolnego zbiornika i podnoszenie jej podnośnikiem ślimakowym.

Górna część śruby Archimedesa zamontowana jest na brzegach kanału odpływowego. Aby skutecznie odprowadzać wodę, najwyższy punkt podnośnika ślimakowego znajduje się ponad kanałem odpływowym. Całość jest przytwierdzana do wcześniej przygotowanych fundamentów. Konstrukcja śruby Archimedesa to stal nierdzewna, a materiały wykończeniowe w zależności wymagań: drewno, płyty HDPE, powłoki polimocznikowe, sklejki wodoodporne lub tworzywa sztuczne.

Śruba Archimedesa

Wymiary urządzenia

Wysokość: 1,45 m

Szerokość: 0,75 m

Długość: 1,35 m