Katalog zabawek

Turbina Peltona

w edukacyjnym parku wodnym HYDROFUN

Pomysłodawcą urządzenia jest Amerykanin Lester A. Pelton, który ideę działania turbiny zaczerpnął z koła wodnego.

Jak działa turbina Peltona?

Turbina Peltona to przykład turbiny akcyjnej przewidzianej do pracy na spadach powyżej kilkuset metrów, gdzie całkowity spad statyczny pomniejszony o straty przepływu jest zamieniany na energię kinetyczną prędkości strumienia wody. Powstała energia przekazywana jest wirnikowi, na który składają się specjalnie zaprojektowane i ustawione pod kątem 90 stopni do strumienia wody łopatki oraz tarcza kołowa z piastą.

Dzięki różnicy poziomów pomiędzy zwierciadłem wody górnej oraz zwierciadłem wody dolnej, woda wprowadza turbinę w ruch obrotowy, a następnie odprowadzana jest kanałem odpływowym.

Turbina Peltona instalowana w Edukacyjnym Parku Wodnym HYDROFUN to uproszczona konstrukcja turbiny natryskowej, niezawierająca wysokociśnieniowych dysz, za pomocą których dzięki osiowemu przesunięciu można regulować wielkość otworu wypływowego. Rzeczywiste turbiny Peltona buduje się z wałami poziomymi i pionowymi. W przypadku wałów poziomych stosuje się maksymalnie dwie dysze wylotowe, a przy wałach pionowych do 6 dysz.

Jak instalowana jest turbina Peltona
w Edukacyjnym Parku Wodnym HYDROFUN?

Zakotwiona do wcześniej przygotowanego fundamentu turbina Peltona instalowana jest w odpowiednio zaprojektowanym miejscu wzdłuż kanału otwartego lub bezpośrednio za jednym ze źródeł wody. Z kolei podpory wału turbiny sytuowane są na brzegach kanału odpływowego, tak by odległość od krawędzi kanału dopływowego umożliwiała napływ wody na łopatki.

Turbina Peltona jest skonstruowana z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz wykańczana w zależności od potrzeb zamawiającego drewnem, płytami HDPE, powłokami polimocznikowymi, sklejką wodoodporną lub tworzywami sztucznymi. Turbina dostępna jest w dwóch wersjach 400 i 800 mm.

Turbina
Peltona

Wymiary urządzenia

o średnicy 400 mm:

Wysokość: 0,57 m

Szerokość: 0,66 m

o średnicy 800 mm

Wysokość: 1,09 m

Szerokość: 0,78 m