Katalog zabawek

Zastawka

w edukacyjnym parku wodnym HYDROFUN

Zastawka to rodzaj zapory wodnej zamykającej przepływ wody wzdłuż kanału, dzięki czemu powoduje jej spiętrzenie na niewielkiej wysokości około 1 m. Tego rodzaju urządzenia gwarantują zatrzymanie nadmiernego odpływu wody lub jej piętrzenie na rowach o szerokości 2–4 m. Na szerszych rowach, o silniejszym przepływie lub wyższych piętrzeniach, konstrukcja jest dodatkowo wzmacniana.

Gdzie stosowane są zastawki?

Zastawki stosuje się najczęściej w melioracjach lub niewielkich zbiornikach wodnych, takich jak np. stawy. Mogą pełnić funkcję przeciwpowodziową, rekreacyjną lub tworzyć zbiorniki na potrzeby ujęć wody pitnej i elektrowni wodnych. Z uwagi na niewielkie rozmiary eksploatacja oraz obsługa zastawki mogą być wykonywane ręcznie, beż użycia jakiegokolwiek dodatkowego napędu lub wspomagania. Dodatkowo za zastosowaniem takiego rozwiązania technicznego przemawiają niskie koszty, łatwy montaż oraz stosunkowo duża trwałość urządzenia

Jak działa zastawka w Edukacyjnym Parku Wodnym HYDROFUN?

Spiętrzenia wody dokonuje się w celu wytworzenia energii pochodzącej ze strumienia po uniesieniu zamknięcia. Przed i za zastawką konieczne jest uwzględnienie odpowiedniego spadku w celu wymuszenia przepływu wody. Nadmiar wody przelewa się ponad unoszonym zamknięciem lub za pomocą specjalnie zaprojektowanego ujścia w wyższym punkcie kanału przed zastawką. Co ważne, urządzenie może być zamontowane w dowolnie wybranym miejscu Edukacyjnego Parku Wodnego wzdłuż kanału otwartego, zasilanego z jednego ze źródeł. Podobnie jak w przypadku innych elementów do zabawy, instalowane jest w odpowiednio zaprojektowanym wcześniej fundamencie.

Zastawka jest zbudowana ze stali nierdzewnej oraz uszczelniona uszczelką EPDM. Dostępne materiały wykończeniowe to drewno, płyty HDPE, powłoki polimocznikowe, sklejka wodoodporna, tworzywa sztuczne lub inne uwzględniające ograniczenia technologiczne.

ZASTAWKA

Wymiary urządzenia

Wysokość: 0,74 m

Szerokość: 0,6 m

Długość: 1,2 m